вівторок, 26 січня 2016 р.

Відкритий урок в клас Характер гідрографії і водного режиму річок

Тема. Характер гідрографії й водного режиму річок.

Мета : поглибити та закріпити знання учнів, одержані ними у ході вивчення теми «Поверхневі води», сформувати знання про основні гідрографічні характеристики річок України, їх режим та живлення; вивчити поняття річковий стік, похил, падіння  та  робота річок ; формувати вміння обчислення похилу та падіння річки за даними, отриманими з географічної карти; викликати інтерес до теми, що вивчається .

Хід уроку:
І . Організаційний момент

Дозвольте запросити вас на сьогоднішній урок географії .
Щоб дізнатися, про що піде мова на сьогоднішньому уроці відгадайте загадку.

Довгов’яза Лепетиха —
Буркітлива, а то тиха.
То повзе десь на околі,
То біжить на лузі, в полі.
Коли сонце довго гріє —
Зразу чахне та хворіє:
В спеку літньою порою
Слабне, робиться сумною.
Тільки ж добрий дощ пройшов —
Як вона здорова знов;
Знову жвава, говірка.
Що це таке? Це... (ріка).
А. Разцветиков

Чому «здоровя» річки залежить від дощу?  
А від чого залежить характер річки?

ІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
 «Річка – вона жива!
Річка – вона дише, вона хвилюється, вона усміхається, вона дрімає, вона зітхає, вона схлипує,або й плаче, а інколи реве та стогне.

А ще інколи вона бринить, чуєте? Бринить! Хтось може сказати: та хіба річка може бриніти без звука? Звичайно, може. Адже сльоза бринить, адже роса бринить, а річка й поготів. І не тільки бринить. Сонячної днини чи місячної ночі вона співає, треба тільки навчитися слухати її спів. Найвиразнішою формою буття річки є, звичайно ж , рух, невпинний і - як на моє відчуття – цілеспрямований рух уперед і вперед, через усі загати, перепони і перешкоди.

Це просто щастя наше, що є на земній корі таке чудодійне явище, як невпинна течія річок, їхній живодайний рух. У ньому завжди заклик до життя, до творчості, до утвердження щастя і радості на землі. А до всього того – у кожної річки є ще й власний, неповторний характер, своя вдача, свій норов, свої звички і свої примхи. Тож і знайомитися з кожною річкою не менш привабливо, аніж знайомитися з новою людиною, про яку вже доводилося чути багато цікавого, а от зустрітися віч- на- віч випало вперше.» 
Тема уроку: Гідрографічні характеристики річок.
На сьогоднішньому уроці ми будемо

-                                                                                                                                                                                                                              формувати знання про основні гідрографічні характеристики річок України;
-                                                                                                                                                                                                                               пояснювати зв'язок гідрологічного режиму річок із кліматичними умовами, рельєфом, підземними водами;
-                                                                                                                                                                                                                              визначати падіння і похил річки;
-                                                                                                                                                                                                                              витрату і річний стік річок.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Географічна розминка
1. До поверхневих вод відносять....
2. Річка – це …
3. В Україні налічується ... тис. річок.
4. До басейнів, яких морів несуть свої води річки України?
5. Найбільший басейн ... моря.
6. 4% площі України займає басейн ... моря.
7.Які річки переважають в Україні: гірські чи рівнинні ?
8.Короткочасне підвищення рівня води після сильних дощів і зимових відлиг.
Географічний диктант
1.Друга за величиною річка Європи.
2. Площа басейну займає 65% площі України.
3. Частково тече по території Молдови.
4.Перетинає 9 країн Європи.
5. Має довжину 806 км.
6. Транзитна річка.
7. На ній побудовано 6 найбільших водосховищ.
8. Річка має три рукави, якими впадає в Чорне море.
9. Притока Дону.
10. Притоки Вісли.


Прийом «Знайдіть пару»

Річка
Притоки
Дніпро
Південний Буг
Дунай
Сіверський Донець
Дністер

1.                                                                                                                                                                                                                           Інгул
2.                                                                                                                                                                                                                           Десна                 
3.                                                                                                                                                                                                                           Стрий
4.                                                                                                                                                                                                                           Тиса
5.                                                                                                                                                                                                                           Оскіл


Охарактеризуйте басейн  Дніпра.
Чи завжди наш Дніпро є тихим і лагідним ? ( Ні трапляється, що він грізно хвилюється, гнівається, вирує, навіть скаженіє)

Мабуть, в свій час таким Дніпром побачив і наш Кобзар – Т.Г. Шевченко.

( «Реве та стогне Дніпр широкий»)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Основними гідрографічними характеристиками річок є
-                                                                                                                                                                                                                              живлення
-                                                                                                                                                                                                                              водний режим
-                                                                                                                                                                                                                              падіння
-                                                                                                                                                                                                                              похил
-                                                                                                                                                                                                                              витрата води
-                                                                                                                                                                                                                              річковий стік
-                                                                                                                                                                                                                              робота річок
З деякими з цих понять ви вже знайомилися в 6 класі. 
Які гідрографічні характеристики вам знайомі?
Наше завдання їх пригадати та проаналізувати відповідно до річок України.
Живлення річки Що таке живлення річки?
( Живлення – це надходження води в річку від джерел живлення.)

Які вам відомі типи живлення річок?
(Підземне, дощове, снігове, льодовикове, змішане.)
У ч и т е л ь. Джерелами живлення річок України є талі снігові води (найбільша частка для рівнинних річок – 60%), дощові (30%) та підземні води (10%). На півдні частка талих снігових вод складає до 90%, а дощового майже зникає. Карпатські та річки Кримських гір мають переважно дощове живлення з великою часткою снігового і меншою – підземного. Переважаючий тип живлення змінюється за сезонами.
Водний режим Що таке «Водний режим річки»? У чому він виявляться?
 Прийом «Словничок» стр. 280
 (Водний режим річки – це регулярні зміни рівня води в річці.
Від чого залежить рівень води в річці?
Повінь – це тривале підвищення рівня річки та об‘єму її стоку.
Паводок – короткочасне підвищення рівня води у річці після дощів чи зимових відлиг.
Межінь – різке зменшення в річці рівня води та об‘єму  стоку.
Коли на річках України повінь?
Живлення та водний режим рівнинних і гірських річок України помітно відрізняється. На річках рівнин повінь спостерігається навесні, коли починає танути сніг. В цей період на річках проходить від 40 до 80 % , а на півдні до 100% річного стоку. При цьому різко підвищується рівень води: за добу вода піднімається на 20-40 см, інколи на 1-2 м, а на окремих південних річках – понад 3 м. Під час повені швидкість течії рівнинних річок , що зазвичай становить 0,2- 0,3 м/с зростає до 1 м/с. Повінь триває від  10-15 днів до 1,5 місяця. Потім рівень починає знижуватись і влітку досягає свого мінімального значення – межені. Після тривалих дощів восени рівень води трохи піднімається, а взимку, коли вода в річках охолоджується і поступово замерзає – знову знижується.  
Живлення та водний режим гірських річок, які живляться переважно дощовими водами, дещо відрізняється між собою в Карпатах та Кримських горах. Річки Карпат мають постійну течію, під час танення снігу та під час літніх дощів швидко стають повноводними. Взимку малі річки іноді замерзають.
    Кримські річки влітку швидко пересихають, але під час дощів і після танення снігу за кілька годин наповнюються водою. Тріщинуваті породи в Кримських горах сприяють просочуванню та пересиханню водотоків.
Паводки та повені в Україні можуть виникати на любій території. Від них потерпають райони Полісся, Поділля, Донбас і Крим. Але найбільшої шкоди вони завдають гірським та передгірним районам Карпат. Посиленню цього негативного явища сприяє беззастережне вирубування лісів на гірських схилах.

Падіння річки. Падінням річки називають перевищення рівня її витоку над гирлом, виражене в метрах. Падіння ж на окремій ділянки річки – це різниця висоти між двома точками, взятими на певній відстані одна від одної.
Падіння річки визначають за формулою:
П = h1 – h2
де  П – падіння річки; h1  - висота витоку; h2 – висота гирла.
Наприклад, висота витоку Південного Бугу становить 321 м над рівнем моря, а гирло знаходиться на висоті 0 м від рівня Чорного моря; падіння Південного Бугу дорівнює: 321 м – 0 м  = 321 м; падіння на окремій ділянці Південного Бугу від його витоку до м. Первомайська, де уріз води в річці над рівнем моря становить 32 м, дорівнює: 321м – 32м = 289 м.
Похил річки Похилом річки називають відношення її падіння ( в сантиметрах або метрах) до довжини річки ( в кілометрах). Похил річки обчислюють за формулою:
Пр = П/L
де  Пр – похил річки; П – падіння річки, L – довжина річки.
Так, довжина річки Південний Буг 806 км. Середній похил річки:
32 100 см : 806 км = 39,8 см на км довжини річки. При такому незначному похилі швидкість течії невелика. Це рівнинна річка. Величина похилу залежить  від рельєфу, а від неї залежить швидкість течії річки.

Задача 1. Визначте падіння і похил річки, довжина якої 3000 км, висота
Витоку - 260м, а гирла – (-20м)
Дано:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Розв'язання:
L = 3000 км                                                                                                                                                                                                                 
h2 = - 20 м
Падіння - ? ( П)
Похил - ? ( Пр)
Відповідь: падіння 280 м, похил 9,3 см
Рівнинні річки мають широкі долини з пологими схилами і найменше падіння. Похил рівнинних річок не перевищує 10м/км. В нижній течії не більше 10 см/км. Для гірських річок характерні неширокі долини, з крутими схилами. Річища неглибокі. Похил гірських річок значно перевищує похил рівнинних і становить 60-70 м/км. З цим пов’язана і висока швидкість течії, яка перевищує 1 м/с, в під час повеней – 3-5 м/с.
На гірських річках часто трапляються пороги та водоспади. Найвищий водоспад в Україні – Учансу. Вода спадає майже прямовисно з висоти 98,5 м. з вапнякового уступу Ай-Петринської яйли в Криму. В Українських Карпатах найвищим є водоспад Шипіт
Розташований  на північних схилах гірського масиву Полонина Боржава, при підніжжі гори Гемби; гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення.
Розташований у глибокій ущелині річки Пилипець (притока Репинки, басейн Тиси), у межах Міжгірського району Закарпатської області, приблизно за 10 км від залізничної станції Воловець, за 6 км від селаПилипець.
Водоспад утворився на місці виходу стійких пісковиків палеогену й гравелітів з тонкими прошарками сланців. Особливо багатоводний водоспад навесні, коли на схилах Гемби тануть сніги. Щорічно, починаючи з 1993 року, неподалік від водоспаду на початку липня проходить неформальний фестиваль, на який приїжджають хіпі та представники різних субкультур з України, Білорусі та інших країн. Кульмінацією святкувань є Свято Івана Купала в ніч на 7 липняз місцевими традиціями й колоритом. Події на Шипоті стали головним мотивом книги «Трохи пітьми»українського письменника Любка Дереша.
Для практичних цілей ( судноплавства, водопостачання населених пунктів, будівництва ГЕС, зрошення полів) важливо знати витрату води в річці.
Витрата води – це об’єм, що проходить через поперечний переріз водотоку за одиницю часу. Як правило, витрати води в річці обчислюють у літрах за секунду (л/с) або в кубічних метрах за секунду ( м³/с).
Витрата води в річці W (м³/с) дорівнює площі поперечного перерізу річки S (м²), помноженій на швидкість течії V ( м/с).
Отже, W= S*V
Витрата води в річках неоднакова протягом року. Найбільшою вона буває під час повені або паводка. Скажімо, на рівнинних річках України найбільша витрата води навесні, під час танення снігу.

Задача 2. Ширина річки – 20 м, середня глибина – 1,5 м, швидкість течії річки – 2 м/с. Визначте витрату води в річці на цій ділянці.


Дано:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Розв'язання:
Ш річки = 20 м
h = 1,5 м                                                                                                                                                                                                                       
V = 2 м/с                                                                                                                                                                                                                      
W річки - ?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
Відповідь: 60 м3

На річках установлюють гідрометеорологічні пости. Вони ведуть постійні спостереження за погодою і станом річки. У різні пори року вимірюють витрату води за одну секунду, обчислюють середньодобові її величини, а потім середньорічну витрату.
 Найбагатоводніша річка України – Дніпро. Її середньорічна витрата в гирлі майже 1 700 м³/с.
Витрату води в річці за рік називають річним стоком.
Якщо нам відомо витрати води за секунду, то, знаючи кількість секунд у році, ми можемо визначити середню величину річного стоку.
Величина річного стоку визначається за формулою:
R = W * t
де R  - річний стік,  W – витрати води,  t – час (кількість секунд в році). Вимірюється ця величина у кубічних метрах або кубічних кілометрах.

Задача 3. Визначте річний стік річки Дніпра, якщо його пересічна витрата води у гирлі становить – 1 700 м³/с.
Дано:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Розв'язання: 
W = 1 700 м³/с                                                                                                                                                                                                              Кількість секунд у році -
1 рік = 365 діб                                                                                        60 сек*60 хв*24 год*365 діб = 31 536 000 сек;
R річний стік - ?                                                                                      R = ?????

Відповідь: річний стік Дніпра дорівнює 53611200000 м3 =53,6 км3

Якщо відомі показники річного стоку й кількість секунд у році (60 сек*60 хв*24 год*365 діб = 31 536 000 сек), то можна визначити витрати води в річках.

Задача 4. Визначте витрати води в річці Тиса, якщо її річний стік
становить 6,3 км³.
Розв'язання:

Величина річного стоку річок залежить передусім від клімату. На півночі України, де К > 1, річки повноводні, у них великий річний стік. На півдні та південному сході, де К < 1 , менший і стік. На величину стоку впливають також геологічна будова басейну річки, його рельєф, ґрунтовий і рослинний покрив. Якщо територія басейну складається з щільних кристалічних гірських порід, то стік більший. Пухкі породи вбирають воду – і стік менший. На рівнинних територіях стік менший, а в гірському рельєфі стік більший. Коли на берегах річок поширений лісовий покрив, то він затримує й зменшує стік.


Розподіл середньорічного річкового стоку має зональний характер. Основна частина стоку річок України припадає на весняний період – 40-85%, на літо 10-30%, на осінь та зиму – 20-30%. Влітку та взимку внаслідок пересихання та перемерзання деяких малих річок стік у них відсутній.

Усі рівнинні річки характеризуються весняною повінню, низькою літньою меженню з окремими паводками, незначним підвищенням рівня води восени і низькою зимовою меженню. В Українських Карпатах паводки бувають протягом року і завдають великої шкоди. У Кримських горах паводки характерні протягом зими та весни.
Річний хід температури води в річках відповідає ходу температури повітря. Взимку може формуватися льодостав.
Річки виконують значну роботу. Руйнують, переносять і накопичують гірські породи. Руйнівна робота помітна завдяки каньйоноподібній формі, якої набувають річкові долини. Руйнуючи гірські породи річка переносить їхні дрібні частини. Чималу кількість піску, мулу річки доносять аж до гирла, де й відкладаються, утворюючи дельту.

ІV. Закріплення нових знань і вмінь.
Закріпимо отриману інформацію.

На дошці розміщені географічні терміни і пояснення до них

З’єднайте географічні терміни з поясненнями.

Межень – період найменшої водності річки.

Твердий стік – загальна кількість наносів і розчиненої речовини, нанесених річкою за певний проміжок часу.

Похил річки – відношення падіння річки до її довжини на визначеній ділянці в м/км чи см/км.

Падіння річки – різниця висот витоку і гирла в метрах.

Живлення річки – надходження атмосферних опадів, поверхневих і підземних вод до річки.
Річковий стік – кількість води, що протікає у її річищі за певний період часу.


V. Підсумок урок
Д/з.
§ 25.Визначення падіння та похил Дніпра, якщо висота витоку 253 м.


Позакласний захід "Географічний ярмарок"

Позакласний захід «ГЕОГРАФІЧНИЙ ЯРМАРОК»
ДЛЯ УЧНІВ 7-8-х КЛАСІВ
Мета: ознайомити учнів з основними центрами походження культурних рослин; розширити знан­ня про екзотичні овочі та фрукти, що є на прилав­ках наших магазинів; виховувати любов до рослин, почуття прекрасного.
Обладнання: мультимедійна презентація, столи з овочами та фруктами, що вирощуються на Україні та тропічні(цитрусові, маслини, арахіс, кава, чай та інші.
ХІД ЗАХОДУ
Ведуча. Благословилося на світ. Виткнулося за­спане сонце, стьобнуло промінням по луках, сте­пах, садках, по левадах...
І видно аж ген до того ліска, куди око дістає, вози потяглися...
І кіньми, і волами, і коровами... І гарби, і вози, і возенята... Із сіном, із соломою...
А на возах і кури, і вівця скручена, і теля мекає, підвестись намагаючись... А за возами і стригунці, і бузівки, і корівки з прив'язаними до хвостів телят­ками.
Гей! Цоб! Цабе! Н-н-но!
На ярмарок!
І ідуть, і ідуть, і ідуть...
І дорога вже не дорога, а строката величезна га­дюка, жива й покручена, що за отой лісок, не по­спішаючи полізла... І де її голова, а де хвіст — не­відомо, бо за лісок аж потяглася, а хвіст аж за отим бугром, десь там іззаду.
А наш віз вискакує з тої гадюки, лишаючи її то в праворуч, то в ліву, торохтить по грудках, шелес­тить травою...
І їдуть, і їдуть, і їдуть...
Приїхали...
(За О. Вишнею, «Ярмарок»).
Ведучий.
Увага! Увага! Спішіть, поспішайте! Господарі й гості, глядіть не минайте! На ярмарок, прошу, гуртом й поодинці! Чекають на всіх там чудові гостинці! На ярмарку нашім веселім, багатім Є чим дивуватись і є що придбати.
Ведуча. Який чарівний сьогодні зимовий день!
Ведучий. Так, день справді гарний, якраз для свя­та - для нашого ярмарку.
Ведуча. А ярмарок у нас сьогодні ще й незви­чайний — екзотичний, географічний.
Ведучий. І приїхали на наш ярмарок кращі з кращих, найрозумніші з усіх розумних, справжні знавці географії — учні 7-8х класів нашої школи. Вітаємо всіх вас на нашому ярмарку.
Ведуча. Уклін, вам, дорогі гості! Дякуємо, що завітали до нас. А щоб ви не заблукали, ми будемо поруч і проведемо вас нашими ярмарковими па­вільйонами.

Учитель. Пізнання світу починається з добра. Рослинний світ є тим добротворцем для людини, який вона шанувала й обожнювала в усі часи.
Важко, майже неможливо собі уявити існування людини без рослин. Сто мільйонів років тому роз­селилися вони по Землі: яскраві і різноманітні, із соковитими квітами і плодами, яких ще не бачив світ. Сьогодні ми ще раз ознайомимо вас з рослина­ми, які поряд з нами, але про яких ми так мало знає­мо. Це рослини-переселенці, вихідці з інших країв, без яких ми нині не уявляємо свого життя. За М.І. Вавиловим існують кілька центрів походження культурних рослин. (Презентація)
Ведучий. Першим пропоную відвідати павільйон
«Знайомі незнайомці».
Учениця.
Відгадайте загадку:
Я — смачна, поживна страва
Добра йде про мене слава.
Ви варіть мене в мундирі,
В суп кладіть і смажте в жирі.
І в борщі потрібна я.
Ось візитка вам моя!
Хто я?
Цікавою і загадковою є історія картоплі. Їй по­клонялись, її ненавиділи, її квітами прикрашали королівські палаци.
До Європи картоплю привіз з Південної Амери­ки мореплавець Френсіс Дрейк. У німецькому місті Оффенбурзі поставили пам'ятник Дрейку. На скульптурі зображено Дрейка з кущем картоплі в руці. Підніжжя пам'ятника оперізує гірлянда бульб. Це — вдячність нащадків за те, що Дрейк першим ознайомив європейців із цією культурою.
Спочатку картоплю у кожній країні називали по-різному. Англійці — потейт, голландці — ардапель, що в перекладі означає «земляне яблуко». Італійці — тартуфель, оскільки бульби, як і гриби трюфелі, викопують із землі. А німці — картуфель, тобто кар­топля. Ось скільки імен у картоплі.
Але перше картоплине ім'я було — тата, так на­зивали її на батьківщині, у Південній Америці індіанці з племені кечуа.
Як і в Європі, в Росії заморську гостю зустріли насторожено. Спочатку її відмовлялися вирощува­ти. Однак тепер ця гостя займає одне з перших місць на нашому столі.
Купуйте, купуйте усі бараболю. Варіте і смажте із сіллю й без солі. Сто страв господиня з картоплі готує. Картопля, як хліб, усіх нагодує.
Учень. У цієї рослини два імені. У наукових книжках вона називається томатом. Це її індіансь­ке ім'я. Чому ж томати називають помідорами?
У перших, привезених з Америки томатів плоди були жовтуватого кольору і дрібні як райські яблу­ка, з яких варять варення. На сонці вони сяяли ніби золото. Італійці сказали: «Помодоро!» «Помо» по-італійськи - яблуко, «доро» - золото. Так у побуті і залишилось за цим овочем дане йому золоте ім'я.
Спершу «золоте яблуко» саджали на клумбах для краси. Покуштувати плоди не наважувалися, хо­дили чутки, що вони шкідливі для здоров'я. Найсміливішими виявилися португальці. «Золоте яблу­ко» їм сподобалося. Тоді осміліли і німці, французи, італійці. Помідори з квітників переселилися на го­род. Нині на земній кулі червоний помідор - один з найпоширеніших овочів.
Беріть помідори, вони пречудові.
До вашого столу хоч зараз готові!
Ми здалеку прийшли,
Там і назву нам дали.
Подивись, які ми гожі!
З яблуками трохи схожі,
Ось тому й назвались ними.
Яблуками золотими.
 Учениця.
Тихше, тихше, тихше, друзі,
Дайте слово кукурудзі.
Знайте всі, що в мені є
Вітаміни А, С, Е.
Добра йде про мене слава
Я поживна і смачна!
Інша назва кукурудзи — маїс. Ніде в світі не люб­лять і не шанують її так, як у Мексиці. Маїс - году­вальник. Він тут головна їжа. Прісний кукурудзя­ний корж у Мексиці їдять тричі на день. Він заміняє хліб. Є багато сортів кукурудзи: із синіми, червони­ми, жовтими і білими качанами. З кукурудзи одер­жують олію, крохмаль, з неї варять смачну кашу.
Я з Америки прийшла
Звідти й назву принесла.
Наче шишка на ялині
На міцній росту стеблині.
 Учитель. А чи знаєте ви, що наші традиційні овочі - буряк, капуста, морква і цибуля теж при­бульці? Вони потрапили до нас із Середземномор'я. І тепер ми не уявляємо українського борщу без цих овочів.
Учень.
Я — звичайний бурячок
Бач, який гладкий бочок!
На городі виростаю
Вітамінів купу маю.
Ви мене не забувайте
Якнайбільше споживайте!
У борщі, в салатах різних
Бурячок усім потрібний.
Учениця.
Я - рум'яна морковиця, серед овочів - цариця.
Й недаремно є в мені вітаміни головні.
Хто морквицю споживає, той міцне здоров'я має.
Чисту кров, рум'яне личко, їжте, друзі морковичку.
Учениця.
Що корисна капустина знає навіть і дитина.
У борщі, в салаті, в супі споживайте мене, любі.
Знайте всі, що капустина справжнє диво вітамінне.
Різні мінерали маю і секрет здоров'я знаю.
Учениця.
Тут цибуля головата, вітамінами багата,
З них найбільш відомий «Це», кинула й своє слівце:
Може я і гіркувата, зате вмію лікувати.
Й по секрету вам скажу: вас від грипу вбережу.
Учениця.
А я хочу вам розповісти про волоський або як його ще називають «царський горіх». Його батьківщина – Волощина, нині територія Румунії.
• Ядра волоського горіха містять вітаміни А, С, Е, В1, В2, залізо, калій, кальцій, мідь, цинк, йод, кобальт та інші мікроелементи. Також містить білки, жири, жирне масло, дубильні речовини.
• Ядра горіха дуже багаті вітаміном С і кількістю вітаміну С волоські горіхи перевершують чорну смородину в 8 разів, і в 50 разів плоди цитрусових.
• Ядра горіхів не тільки смачні, але ще і дуже високоживильні, 1 кілограм плодів містить 8500 кал.
• Олія ядер волоського горіха багате линолиевой кислотою, ця кислота знижує вміст холестерину в сироватці крові.
• 50 грам ядер волоського горіха прийнято з'їдати людям з підвищеною кислотністю шлункового соку.
• Ядра дуже корисно вживати в їжу діабетикам і людям страждаючим атеросклерозом.
• Плоди волоського горіха дуже добре відновлюють сили організму після важких хвороб.
• Їх вживають у їжу для поліпшення травлення.
• Також їх вживають при авітамінозі.
• Волоський горіх ще називають "їжею для мозку", ядра його дуже добре впливають на розумову діяльність людини.
• Горіх зміцнює імунітет.
• Зміцнює судини і капіляри.
• Завдяки великому вмісту йоду, волоський горіх корисний для лікування щитовидної залози.
• Волоські горіхи корисно їсти при зниженому гемоглобіні в крові.
• Дуже добре відновлюють сили організму.
Але, корисні у волоському горісі не тільки ядра, для лікування в народній медицині застосовують листя і перегородки волоських горіхів.
Ведучий. А тепер просимо всіх гостей ярмарку відвідати павільйон  «Заморські гості».
Адже ми використовуємо і рослини, які не ростуть на наших чорноземних  грунтах. Та плоди цих рослин, страви, приготовлені з них, увійшли в наше повсякденне життя.
Учитель. Одні рослини дають плоди, необхідні для харчування, другі йдуть на будівництво, для потреб техніки, треті — прикрашають наше життя чудовими кольорами. Серед цього різноманіття мешканців царства Флори трапляються рослини зовсім незвичайні.
Учениця. Плоди цієї рослини схожі на стручок гороху або квасолі. її батьківщина — Південна Америка. Це — арахіс, або земляний горіх. І кущ, і квітка арахісу дуже нагадують нам відомий горох. Жовта квітка його цвіте лише один день. Та в арахісу є й інші квітки — підземні, дрібні, біля верхівки головного кореня. Під землею відбувається запилення. З підземних квіток на глибині 10—20 см теж розвива­ються стручки земляних горіхів. Арахіс цінується через олію, яку вичавлюють з горіхів. Підсмаже­ний арахіс — чудові ласощі.  
Учень. Зовні плід цієї рослини схожий на шишку, вкриту лусочками. Це — ананас. Верхівка ананаса увінчана чубчиком. Ананас - це трава з коротким стеблом, оточеним розеткою товстих і м'я­систих листків. У центрі — суцвіття. Батьківщиною ананаса є Бразилія. У Європу ананас був завезений у XVII ст. і тепер його тут вирощують в оранжереях. Ананас вживають у їжу в сирому і консервованому вигляді, з нього одержують сік, готують варення.
У США та Канаді росте оцтове дерево, сік якого кислий, ніби оцет.
У тропічній Африці росте ковбасне дерево, на­зване так за плоди, схожі на ковбаси, що звисають на плодоніжках завдовжки 50 см. Однак, на жаль, ці плоди неїстівні.
Потрібно згадати й про хлібні дерева, які рос­туть на островах Океанії, в Азії та Африці. Округлі або довгасті плоди цього дерева мають вагу 12-25 кг. Усередині їх міститься тістоподібний м'якуш. Пло­ди їдять сирими, вареними, печеними. Плодами З— 4 таких дерев людина може харчуватися протягом цілого року.
У Південній Америці ростуть дерева галактодендрони, місцеві жителі називають їх коров'ячими деревами. Вони дають поживний сік, що містить білки, цукор, крохмаль. Протягом години з одного дерева витікає до одного літра соку. Під час кип'я­тіння з нього утворюється смачна поживна маса, що нагадує сир.
Учитель. Але іноді трапляється так, що завезені рослини, мають і згубну дію.
Учень.
До XVI ст. Азія, Африка і Європа не мали жод­ного уявлення про тютюн. Уперше з цією рослиною ознайомилися члени команди Христофора Колумба в Центральній Америці. Вони побачили, що індіанці згортали в довгі трубки сухі листки якоїсь рослини, один кінець трубки брали в рот, інший підпалювали. Цей згорток вони називали «табако». Європейці не розуміли, яке задоволення отримують індіанці від цього заняття. Адже дим від цієї росли­ни мав огидний запах, індіанці п'яніли і ставали неадекватними. Незважаючи на такі якості, уже через століття ця диявольська рослина поширилася по всій земній кулі. Перш ніж потрапити в Росію, тютюн довго подорожував.
Народна мудрість каже: «Курець сам собі моги­лу копає».
Особливої шкоди тютюн завдає молодому орга­нізмові. Наприклад, у юнаків під впливом нікотину, що міститься в тютюні, уповільнюється ріст і роз­виток окремих органів. Потрапляння диму в легені призводить до бронхітів, створює загрозу пневмонії та онкологічних захворювань, клітини організму одержують менше кисню. Особливо шкідлива не­стача кисню для кори головного мозку: курець важче сприймає інформацію. Кожна викурена цигарка скорочує життя в середньому на 6-10 хвилин.
УчительВ Азії, в Гімалаях здавна використову­ють плоди мильного дерева—сапіндуса—для пран­ня вовняних і шовкових тканин. Невелике дуже декоративне дерево (заввишки до 8м) із зонтиковидною кроною. У липні на тлі темно-зеленого   листя дуже ефектно виглядають величезні яскраво-жовте волотисте суцвіття. Після рясного і тривалого цвітіння з'являються плоди, що нагадують фізаліс, але оригінальної трилопатевий форми.   Цінні не ядра, а шкарлупки горіхів. У них містяться органічні сполуки - сапоніни (глікозиди). Це натуральні природні піноутворювачі. Сапоніни повністю розкладаються в навколишньому середовищі і, на відміну від мила, не створюють лужної реакції. Мильні горіхи відмінно перуть білизну в пральній машині і під час ручного прання; миють посуд, у тому числі в посудомийних машинах; чистять ювелірні вироби із золота і срібла; використовуються під час прибирання в будинку і для миття автомобілів, відлякують комарів, мух; емульсія мильних горіхів служить добривом для домашніх рослин. Горіхи гіпоалергенні; дбайливо перуть найтонші і делікатні тканини, зберігають колір білизни при пранні, не вимагають пом'якшувача та ополіскувача, повністю розкладаються в навколишньому середовищі; прості в застосуванні, багатофункціональні, економічні, використовуються багаторазово.
Учениця. А тепер час поласувати цукерками. Справжнє «цукеркове дерево», або ховенія солод­ка, росте в Південно-Східній Азії. Цукерками на­зивають не їхні плоди, а потовщені плодоніжки. Вони дуже солодкі. Кожне дерево може дати до 35 кг таких ласощів.
Учитель. Як бачимо, рослинний світ Землі різно­манітний і дивовижний. На нашому ярмарку так багато екзотичних чужоземців.
Учитель. Шановні! А чи не здається вам, що ми все придивляємося, прицінюємося, але нічого не купуємо. Може, вже пора нам і купувати? Адже що роблять на ярмарку? Купують і продають. Ну, а гро­шима будуть ваші знання. Тому запрошую всіх до торгів.
1.  Я росла в темній темниці, Як зросла — взяли в світлиці. З мене шкуру всі деруть, Мене варять, мене труть, Пироги з мене печуть. Відгадайте, хто ж я є. Скажіть ім'я ви моє (картопля).
2. Продаються плоди екзотичної рослини, яку вирощують у пустельних районах Південно-Західної Азії та Африки. Про неї кажуть: «Голова її має бути у вогні, а ноги - у воді». Що це за рослина і які у неї плоди? (Фінікова пальма).
3. Батьківщина цієї рослини - місцевість Кафа у південній частині Ефіопії в Африці. Плоди її схожі на великі вишні, мають по дві плескато-опуклі на­сінини, їх використовують для приготування тоні­зуючого напою, який раніше називали «напоєм ди­явола» (кава).
4.  На городі родилася У віночку сушилася
Хто в моє нутро загляне — Тимчасово сліпим стане (цибуля).
5. Продається цитрусова рослина, надзвичайно багата на вітамін С. її батьківщина - Південно-Східна Азія. Вона має своєрідний аромат (лимон).
6. Я не яблуко, не шишка
Не капуста-білосніжка,
Я походжу від «чесати», а чесати - відділяти.
На зубки я розділяюсь і тому так називаюсь (часник).
7. Народжується з квітки,
Його всі люблять дітки,
Заліза в нім багато,
Рум'яне і хрустке.
А ну, скажіть, швиденько,
То що ж воно таке?
(Яблуко)
8. Він зовсім не крихкий,
А сховався в шкаралупі,
Заглянеш в середину -
Побачиш серцевину,
З плодів він твердіше всіх,
Називається ...
(горіх.)
9.  Сам маленький,
Шубка дерев’яна.
(відповідь: горіх)
10. Мовби на одній нозі.
Він зростає на лозі.
Подивись скоріш в віконце —
Грона сповнені всі сонця! 
Кожен скуштувати рад
Соковитий...
(Виноград)
11.Соковите, червоненьке,
Круглобоке, солоденьке.
(Яблуко)
12. Кажуть, що цей цитрус пахне новим роком.(Мандарин)
13. А цей плід отримують на невдалому сватанні.(Гарбуз).

Ведучий. І коли на традиційному українському ярмарку всі товари було продано, а гроші полічено, люди поверталися додому.
Наш ярмарок, на жаль, також закінчується. Ми бажаємо вам, щоб завжди на ваших столах був до­статок. Щоб вам було що продавати і за що купу­вати.
Ведучий.
На білому світі є різні країни,
Де ріки, ліси і лани.
Та тільки одна на Землі Україна
А ми її доньки й сини.
Ведуча.
Усюди є небо і зорі скрізь сяють
І квіти усюди ростуть...
Та тільки одну Батьківщину ми маєм
її Україною звуть.

Звучить запис пісні «А у нас на Україні».