середа, 21 березня 2018 р.

Відкритий урок в 10 кл "Індія - країна контрастів"

ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя: Всеволод Овчинников в книзі  «Своїми очима» писав: «Подорожуючи Індією, думаєш про те, як важко було зрушити з місця цю величезну, як континент, країну, в житті якої сьогоднішній день так тісно переплітається з днем завтрішнім і днем минулим подібно до того, як на індійській дорозі автобус з кондинціонером сусідить з парою волів, запряжених у арбу, і пішими переносниками цегли».
                        
Винятково багатоманітна і багатолика ця країна — далека і близька, розташована на півострові Індостан, який часто іменують субконтинентом. «Країною чудес» називали її мореплавці й мандрівники минулого за казкову красу і багатство; «країною снігів і пальм» — самі індійці за вічнозелену рослинність (не випадково уособленням країни є пальма) і величні хребти Гіма­лаїв і Каракорума, покриті вічними снігами.
Це країна контрастів, де плоска, як стіл, Індо-Гангська рівнина межує з найвищими гірськими вершина­ми, посушливе Деканське плоскогір'я — з південними штатами, що потопають у тропічній рослинності, а різко континентальний клімат внутрішніх областей, де нестерпна спека літніх місяців змінюється пронизливими холодом у зимовий сезон, межує з морським кліматом прибережних зон, особли­во на півдні, де поділ на сезони по суті стає умовністю.
Дуже часто її називають «країною мовних джунглів». І це не випадково, оскільки в країні налічується понад півтори тисячі мов і говірок, хоч основними, консти­туційно визначеними залишаються п'ятнадцять, яки­ми розмовляє 90 відсотків населення країни.
Індія — воістину велична країна, де живе працьо­витий, талановитий, сповнений сил і почуття власної гідності народ.
Тож давайте полинемо на крилах пізнання у чудову країну Індію.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Епіграф уроку:

Глянь о душе моя,ось жадана земля,
Ось земля споконвічна прочан,
Глянь на Індію ти, на той берег святий,
Де вселюдства шумить океан.

Тут побожно спинись, руки звівши у вись,
І людині, як Богу, вклонись,-
Кращим словом пісень, вищим злетом натхнень
Прославляй її завше і скрізь.
Р. Тагор

     На кожній парті план економіко-географічної характеристики країни.
Групи складаються з демографа, географа, експерта з ресурсів та з культури та економічних особливостей життя країни.

IV. Вивчення нового матеріалу.
Індія — найбільша держава Півден­ної Азії.
·                        Визначення ГП країни. Виступи учнів
Площа: 3,287 млн. км2. Населення: 1,355 млрд. осіб. Столиця: Нью-Делі. Глава держави: президент. Державний устрій: федеративна республіка. Входить до Співдружності націй, очолюваного Великобританією.
Адміністративний поділ: 28 штатів, 7 союзних територій.
Республіка Індія розташована в Пів­денній Азії на півострові Індостан, що за формою нагадує трикутник, наче відгороджений від іншої Азії високою стіною Гімалаїв.
На півдні, сході, заході країна оми­вається Аравійським морем і Бен­гальською   затокою   Індійського океану.
Індія межує з Пакистаном, Афга­ністаном, Китаєм, Непалом, Бута­ном, Бангладеш і М'янмою. Найдовшим  є кордон з Китаєм, що проходить головним Гімалай­ським хребтом.
Близькими морськими сусідами Ін­дії є острівні держави Шрі-Ланка і Мальдівська Республіка.
Через Індію проходять міжнарод­ні торгові шляхи, що поєднують Азію, Європу, Африку і Австралію. Це, безумовно, сприяє встановлен­ню Індією зовнішньоекономічних зв'язків.
·                        Завдання: На контрній карті підпишіть сусідів та столицю Індії.
Історія формування території
Уявіть собі Середньовіччя. Чому Європейці хотіли потрапити до Індії? Хто відкрив морський шлях до Індії?
Європейці почали колонізувати Ін­дію ще в XVI ст.— португальців, голландців, французів, англійців привабили її легендарні багатства. Англійці отримали перемогу над су­перниками в ході тривалих війн, і з середини XIX ст. до 1947 р. Ін­дія фактично була сировинним до­датком Британської імперії, звідки вивозилися практично всі промис­лові вироби.
Індія — найбільша держава Півден­ної Азії. Це країна контрастів як з точки зору природних умов, так і соціально-економічної ситуації.
·                        Винаходи індійців    (розповіді учнів)

Природні умови та природні ресурси
·Характеристика природних умов та ресурсів  (робота з текстом підручника )
Населення країни
·     Загальна характеристика населення країни
1 учень: Індія займає близько 2% площі сві­тової суші, а її населення становить близько 15% населення планети. За кількістю жителів Індія посідає друге місце після Китаю.
Середня густота населення ста­новить 324 осіб, на км2 і є однією з найвищих у світі. У деяких ра­йонах густота населення досягає  понад 750 осіб на км2.
 Для Індії характерна висока народжуваність, пов'язана з традиційно  ранніми шлюбами і багатодітними сім'ями.
Середня тривалість життя індусів до  недавнього часу становила всього 32 роки, нині перевищує 62 роки. Чоловіче населення Індії за чисельністю переважає над жіночим: на 100 жінок припадає 107 чоловіків.
Близько 65% населення країни проживає у селах. Підсилення міграційних процесів привело за останні півстоліття до формування таких гігантських агломерацій, як Мумбаї (Бомбей), Калькутта і союзна територія Делі з однойменною столицею. Найбільші міста: Бомбей, Делі, Калькутта, Хайдарабад, Бангалор, Мадрас.
Індія — багатонаціональна країна. Процес формування нації ще не за­кінчений. Найбільша етнічна спіль­ність — хіндустанці, мова яких — хінді — проголошена державною. Мовою державного спілкування є англійська. Також у штатах Індії визнані як офіційні і використовуються ще 18 мов.
Серед народів Індії широко поши­рені різноманітні релігійні віруван­ня, звичаї та традиції. 82,6 % — індуїсти (вірять в багатьох богів та культ явищ природи). У країні найбільше у світі мусульманського населення — по­над 120 млн. осіб. В Індії діє складна кастова система, що розділяє людей приблизно на 3 тис. груп, яка ви­значає не тільки місце кожної кас­ти в суспільстві, а й численні за­борони, зокрема заборони на про­фесії, контракти, шлюби. Попри урядові реформи, кастова система досі залишається важливим аспек­том життя індійців.
12% — мусульмани. Поширені та­кож такі релігії, як сикхізм, буд­дизм, християнство.
  • Особливості проживання та відмінність у рівні життя(розповіді супроводжується показом слайдів).
  • Життя в індійському селі.   
  • Національний одяг індусів  
  • Знайомство із традиціями та звичаями жителів Індії 
Господарство Індії
Основою економіки Індії є сільське господарство, яке:
  дає сировину для галузей текстильної, джутової; цукрової промисловості;
  врожайність сільськогосподарських культур одна з найнижчих у світі;
  переважає рослинництво (4/5 товарної продукції сільського господарства);
  у рослинництві 4/5 — це продовольчі культури: рис, пшениця, просо;
  посідає І місце у світі за кількістю ВРХ (викори­стовують її як тяглову силу); на північному заході роз­водять овець.
  Індія посідає друге місце у світі за розмірами зрошу­вального землеробства.
Сільське господарство Індії
  Сільське господарство — основа ін­дійської економіки. В ньому зайня­то близько 60% економічно-активного населення. Крім того, воно забезпечує сировиною багато клю­чових галузей країни, особливо тек­стильну, джутову і цукрову промис­ловість.
  Провідна  роль належить рос­линництву. В Індії виділяють два сільськогос­подарських сезони: літній («хариф») — сіють з кінця травня, уро­жай збирають у кінці вересня, і зи­мовий («рабі») — сіють у жовтні, урожай збирають у квітні. Основна частина врожаю припадає на літній сезон, забезпечений вологою, яку приносять мусони.
  60 % земель зайнято під зерновими, особливе місце серед яких посідає рис. В Індії під рис відведено біль­ше земель, ніж у будь-якій іншій країні, і з кінця 1970-х років вона повністю забезпечує себе цим про­дуктом і посідає друге місце у світі за експортом рису.
  За площею посівів та збором бавовнику Індія займає І м. в світі.
  Також  культивують джут, арахіс, кунжут, рапс, цукро­ву тростину, каву, чай.
  У харчуванні індійців велику роль відіграють бобові, овочі, фрукти, прянощі, олійні та цукрова трос­тина.
  Індія посідає І місце по збору та експорту чаю. Чайні план­тації приурочені до передгірних районів країни. Індії належить перше місце у світі за площею, зайнятою цукровою тростиною, але за збором ІІ м. після Бразилії.
  Важливу роль відіграють тютюн, кавове дерево, кокосова пальма, ба­нани, ананаси, цитрусові.
  Тваринництво — другорядна га­лузь сільського господарства Індії. За поголів'ям худоби країна посі­дає перше місце у світі (1/5 сві­тового поголів'я), але худоба (ко­рови, воли, буйволи, вівці) мають дуже низьку продуктивність і ви­користовуються переважно як тяг­лова сила.
  Індійці-індуси є вегетаріанцями, вважають корову священною тва­риною. Поряд з цим Індія є одним з найбільших експортерів шкіри.
  Для покращення породності худо­би в країні створено декілька дер­жавних ферм, де вирощують, пле­мінну худобу.


Промисловий розвиток Індії
Промисловість
За абсолютними розмірами вало­вого національного продукту Індія входить до перших 15 країн світу. Якщо ж його поділити на 1000 млн. осіб, то країна опиниться серед найвідсталіших і найбідніших.
У структурі промисловості пере­важають галузі легкої та харчової промисловості. Домінують дрібні підприємства, розповсюджені до­машні промисли, де переважно ви­користовується ручна праця.
Енергетика. У недалекому минулому основним паливом були сухий гній (кізяк) та дерево. Зараз вони відіграють чимале значен­ня в побуті основної частини на­селення. Поряд з тим зростає ви­користання промислових джерел енергії. Найбільше значення має кам'яне вугілля.
Чорна металургія. За об'ємом капі­таловкладень і темпами росту по­сідає одне з провідних місць. Най­більшим центром металургії є Бокаро.
В кольоровій металургії найбільшу роль відіграє алюмінієва промис­ловість, яка розвивається на влас­них покладах бокситів.
Машинобудування і металооброб­ка. У країні виробляють електро­мотори, тепловози, вагони, літаки, електронні машини. Банґалор — центр електронної промисловості і космічних досліджень, тут також  виробляють верстати, літаки, засо­би зв'язку. Індія забезпечує великі поставки літаків на світовий ринок. З 1990-х рр., завдяки зарубіжним інвестиціям, у країні почали розви­ватися сучасні галузі — телекомуні­кації, радіоелектроніка, а також ви­робництво реактивних літаків і кос­мічних ракет.
Хімічна промисловість. Налагодже­но виробництво мінеральних доб­рив, хоча воно не задовольняє по­треби сільського господарства Індії. Розвивається нафтохімія, виробни­цтво пластмас, хімічних волокон.
В легкій промисловості найбільше значення має джутова та текстиль­на галузі.
Харчова промисловість  добре розвинута. Світове значення має ви­робництво чаю (перше місце у світі). Розвинені цукрова і маслоробна галузі.
Індія заслужено славиться своєю вишуканою і надзвичайно різноманітні кухнею. В їжу обов'язко­во додають перець, кмин, кардан у тощо.
Кіноіндустрія. За кількіс­тю фільмів         Індія посідає одне з перших місць у світі. Кіноіндустрія, що базується під Бомбе­єм, за що названа Боллівудом, що­річно випускає більше фільмів, ніж кіностудія будь-якої іншої країни, зокрема США. Зазвичай індійські фільми вирізняються простим сю­жетом, але в них багато музики і танців.
Кустарні промисли відіграють ве­лику роль у виробництві тканин, предметів домашнього вжитку, ху­дожніх прикрас та сувенірів.

Транспорт. Зовнішні зв'язки
За словами індійців, залізничний транспорт найшвидший і найпопулярніший у цій країні. Однак, на ефективність його роботи нега­тивно впливають нерівномірність густоти залізниць у різних части­нах країни, різноколірність до­ріг тощо. Головні залізничні магі­стралі проходять долиною Гангу і вздовж морських побереж. Най­важливіша лінія Мумбай — Наґпур — Колката.
Друге місце посідає автомобільний транспорт. Національні автостра­ди з'єднують між собою найбільші міста країни.
Зовнішньоторговельні перевезення майже повністю здійснюються мор­ським транспортом.
Повітряним транспортом здійсню­ються переважно пасажирські пе­ревезення — міжнародні аеропорти Делі, Колката, Мумбай належать до найбільших у світі.
У сільській місцевості зберігаєть­ся роль гужового і в'ючного тран­спорту. У деяких містах поряд із сучасним транспортом пасажирів і грузи перевозять рикші та вело­рикші.
Індія має зовнішньоекономічні зв'язки з більш як 150-ма країна­ми світу.
Імпорт: машини, обладнання, сталь, кольорові метали, хімічні добрива, нафта і нафтопродукти.
Експорт: джутові вироби, чай, рос­линні та ефірні масла, шкіра, виро­би кустарних промислів, коштовне каміння, залізна, марганцева, хро­мітова руди.

Основні туристичні об'єкти Індії
Індійська цивілізація налічує понад 5 тисяч років. її матеріальні пам'ятки — храми, мавзолеї, мечеті, пала­ци, форти — трапляються повсюд­но, багато з них відомі в усьому світі.
Пам'ятники та храми, якими славиться Індія, — це справді те, що варто побачити. Тому давайте з ними познайомимось.
1.Червоний Форт. Має червонуватий колір, бо по­будований із рожевого пісковику понад 350 років тому. Знаходиться в Делі.
2.Залізна колона. Вважається світовим чудом. Вона не вражає своїм зовнішнім виглядом. Це чорна мета­лева труба заввишки близько семи метрів, прикраше­на зверху на зразок давньогрецьких колон.
Вважається, що вона стоїть тут аж XV століть. При­наймні про це свідчить напис на ній.  Цінність колони у неповторних властивостях металу, з якого вона відли­та. Це чисте залізо. Колона не ржавіє. Такої чистоти металу не можуть досягти сучасні металурги. Подейку­ють про її позаземне походження.
3.Площа «Брама Індії». Це велична брама (на зра­зок паризької Тріумфальної), стіни якої вкриті імена­ ми людей, котрі віддали своє життя за незалежність країни. Навколо споруди розкинулася велетенська га­лявина з поодинокими старими деревами. Галявина маєрозміри, як кілька футбольних полів.
4.Кутаб - Мінар — найвища в Індії (майже 73-метрова) вежа, вправно побудована з пісковику і мармуру. Спочатку вона слугувала оглядовим майданчиком принцесі, яка дивилася звідти на чудову долину Джамни, а згодом, із впровадженням ісламу — мінаретом. Вік вежі — майже 800 років.
5.Тадж - Махал. Одне із семи чудес світу. Знахо­диться в Агрі. Вважається символом любові. Це вер­шина архітектурного мистецтва. Шах Джахан збудував його для дружини Мумтаз Махал, яка померла при народженні 14-ї дитини. Майже 20 років 20 тисяч лю­дей будували споруду, після чого всім їм відрубали руки, аби не могли відтворити щось схоже.
6.Хармандір-Сахіб — центральний храм сикхів в Армитсарі на північно-заході Індії. Це один з найстаріших і шанованих храмів Індії. Золотий храм, як по-іншому називають це святилище, є духовним центром для мільйонів сикхів у всьому світі. Його перший поверх зроблений з білого мармуру, а другий і куполи — із золота. Стіни прикрашені приголомшливою ліпниною, мозаїкою, різьбленням.
7.Храм Лотоса — найвідоміша релігійна споруда в Делі.

V. Закріплення матеріалу
Вікторина
1.                                           Столиця Індії. (Нью-Делі)
2.                                           Півострів, на якому розташована країна (Індостан)
3.                                           Форма державного устрою в Індії. (федеративна республіка)
4.                                           Священна тварина Індії (Корова)
5.                                           Гори на півночі Індії (Гімалаї)
6.                                           Жіночий національний одяг (Сарі)
7.                                            Замкнуті групи людей, які пов'язані зі спадково закріпленою професією «джаті». (Касти)
8.                                           Грошова одиниця Індії. (Рупія)
9.                                           Священна річка Індії. (Ганг)      
10.                                   Найвідоміша культова споруда Делі (храм Лотоса)
11.                                  Річка в Індії. (Інд)
12.                                  Найбільшу частку експорту Індії складає галузь (Сфера послуг)
13.                Стара назва великого міста-порту на північному узбережжі Бенгальської затоки. (Калькутта)
V. Підсумки уроку (Висновки , оголошення оцінок)
VІ. Домашнє завдання: вивчити тему, скласти тест на тему «Індія»